Potrat neboli interrupce je procesem, v rámci něhož si žena nechá dobrovolně odstranit plod ze svého těla. Vědomě a na svoji žádost ukončí těhotenství. Tato činnost samozřejmě není hrazena žádnou pojišťovnou, proto se musíte připravit na určité finanční náklady.

Umělé přerušení těhotenství má dvě fáze, které se odlišují v závislosti na časovém období.

Interrupce do 8 týdnů těhotenství

První možností je tzv. miniinterrupce, která je prováděna na přání ženy bez jakýchkoliv výhrad a námitek lékařů. Podmínkou této cesty, jíž je vakuumaspirace, je pouze délka dosavadního těhotenství, které nesmí přesáhnout dobu 8 týdnů.

Interrupce v rozmezí od 8 do 12 týdnů těhotenství

Tento proces umělého přerušení si již žádá vyjádření příslušného lékaře, tedy gynekologa. Vyšší stádium těhotenství je doprovázeno určitými omezenými, ke kterým patří například poslední interrupce v šesti měsících nebo věk žadatelky na pomezí hranice 35 let. V případě mladších dívek je třeba souhlasu oprávněné osoby.

Cena za potrat

Pokud jde o první uvedený příklad miniinterrupce, pohybují se náklady kolem 2 500 Kč až 3 500 Kč. Dojde-li k potratu v pokročilejší době, zvyšují se výdaje zhruba o 500 Kč.

Kromě samotné interrupce však musíte na různých klinikách počítat také s několika dalšími lékařskými zásahy, jež jsou zpoplatněny, a je třeba jich podstoupit. Jedním z nich je určitě vstupní vyšetření, pakliže pacientka nepřijde na základě zprávy od gynekologa. Toto vyšetření stojí zhruba 500 Kč až 700 Kč.

Kromě toho si připočtěte i zjištění krevní skupiny pro případ komplikací. Zde jsou náklady kolem 300 Kč až 400 Kč.

U umělého přerušení těhotenství tak nejde o výrazné cifry, nýbrž o psychickou a hlavně zdravotní stránku pacienty. V momentě pozdějších a nebezpečných interrupcí může totiž přijít nemožnost opětovného otěhotnění.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *