Narození potomka je bezpochyby nekrásnějším okamžikem v životě každého člověka. S příchodem rodičovských povinností se však dostaví i ty finanční, které nutno říci, nepatří mezi nejmenší. Kvalitní starost a péče o dítě může během celého jeho života dosahovat hranice 1,5 milionu korun.

Nenáročné dětské období

S trochou nadsázky lze tvrdit, že období do dvou až tří let dítěte patří k těm finančně nejméně náročným. Postihnout vás totiž mohou věci, které nepatří u malých ratolestní k těm nejnákladnějším.

Určitě se připravte na pořizování oblečení, kosmetiky, potravin, plen, lékařských služeb a podobně. Celkové roční náklady by se dle průměru měly vejít do 40 000 Kč za rok.

Školní léta

Téměř dvojnásobné navýšení ročních výdajů však očekávejte v období od šesti do dvanácti let. Děti výrazně rostou, přibývá tedy stále nové a nové oblečení. Začnou se věnovat nejrůznějším zálibám, koníčkům nebo sportovním aktivitám. Platit musíte mimochodem také spoustu školních potřeb.

Finančně nákladná puberta

Peněžní výdaje mají v případě dítěte, stále se navyšující charakter. V momentě dovršení věku patnácti až osmnácti let počítejte s náklady kolem 120 000 Kč ročně. K výše uvedenému je třeba připočíst finance na ubytování u dětí, které dojíždí na internáty, dovolené a řadu novodobých vymožeností.

Ještě studia a je konec…

Poslední a také nejnáročnější fází je studijní období od osmnácti do dvaceti šesti let. Průměrné náklady u vysokoškoláka se pohybují na hranici cca 160 000 Kč za rok. Máte však jistotu, že svým ratolestem dopřejete maximum finanční podpory a péče.

Je třeba si uvědomit, že děti jsou tím nejcennějším, co v životě máte. Nešetřete proto na nich a připravte se na několikaleté výdaje s dostatečným předstihem a hlavně si promyslete, kolik dětí jste schopni plnohodnotně finančně podpořit.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *