Dobírka je pojem, s nímž se můžete setkat především při využívání služeb České pošty, tedy při odesílání nebo příjmu jakéhokoliv balíčku.

Zjednodušeně lze tvrdit, že při doručení dobírky je od příjemce vybírána adekvátní částka, kterou stanovil odesílatel. Kromě hotovostního výběru je samozřejmě možný také ten bezhotovostní. A jaké jsou náklady na tento způsob doručování?

Cena dobírky

Náklady na samotnou službu jsou poměrně minimální. Vzhledem k tomu, že jde o příplatek, je třeba kromě dobírky zaplatit také poštovné, pojištění balíku a podobné nadstandardní věci, které si zvolíte.

Samotný příplatek za dobírku je u balíku do 10 Kg pouhých 12 Kč. Pakliže váha překračuje hranici 10 Kg, dochází k lehkému navýšení doběrečného, které činí 15 Kč.

Dobírka je klasicky připočítávána jak ke složence Poštovní spořitelny, tak u dobírkové poukázky, jež je označována typem „A“ nebo „C“.

Jak zaslat zboží na dobírku?

Tento proces je poměrně jednoduchý. Vše započíná přípravou balíčku nebo konkrétního dopisu. Následuje proces vyplnění Poštovní dobírkové poukázky A nebo C, která je předávána společně s poštovním balíčkem.

Na něm je slovy uvedena jak poznámka „Dobírka“, tak částka, která je napsána číslicemi a slovy. Chybět samozřejmě nesmí způsob výběru finanční sumy a hlavně jméno osoby, která finanční částku může vybrat.

Bezdokladová dobírka

Setkat se mimochodem můžete také s pojmem bezdokladová dobírka, která se vztahuje především na podání uskutečněné formou datového souboru. V tomto případě jsou ceny následovné.

  • Částka do 5 000 Kč – Balík do 10 Kg za cenu 30 Kč a balík nad 10Kg za cenu 36 Kč
  • Částka do 50 000 Kč – Balík do 10 Kg za cenu 40 Kč a balík nad 10Kg za cenu 48 Kč

Pakliže vaše doběrečné bude ještě vyšší, připravte si příplatek za každých 10 000 Kč, který je 5 Kč nebo 6 Kč.

 


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *