Euro je peněžní měnou států Evropské unie, avšak i několika dalších. V celosvětovém měřítku jde o druhou nejrozšířenější měnu, kterou minimálně v EU používá 15 států. Dalších 16 zemí, kde má euro svoji domovinu nepatří mezi členské státy Evropské unie.

Měnu má pod drobnohledem Evropská centrální banka, která sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem. Často lze tuto měnu vidět pod jednoduchým symbolem „€“. Z pohledu měnového kódu si měna nese označení ISO 4217:EUR.

Jaké jsou bankovky evropské měny?

Euro se stejně, jako většina jiných měn po celém světě rozděluje na mince a papírové bankovky. Níže vám přinášíme přehled jejich hodnot.

  • Euromince – hodnota 1 c, 2 c, 5 c, 10 c, 20 c, 50 c, 1 € a 2 €
  • Papírové bankovky – hodnota 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €

Aktuální kurz eura

Rozhodnete-li se pro nákup valut nebo deviz, musíte počítat s odlišnými průměrnými cenami za nákup a za prodej.

V případě valut je prodej cca 28 Kč a nákup cca 27,7 Kč. Pokud jde o devizy, je prodej cca 27,93 Kč a nákup cca 27,85 Kč. Jde bezpochyby o stále se měnící údaje, které jsou aktuální k 20. 8. 2014. Růst či pokles měny je díky celosvětovým trhům zaznamenatelný každý den.

Historie a používání eura

Euro má dnes již poměrně dlouhou tradici a historii. Měna byla přijata v 1999 a první bankovky se do oběhu začaly dostávat o tři roky poté, tedy ve 2002.

K větším typickým uživatelům eura patří samozřejmě Belgie, Finsko, Francie, Německo, Rakousko, Španělsko, ale také Slovensko, které do eurozóny vstoupilo v roce 2009. Co se týče mimoevropských zemí využívajících tuto platební měnu, lze jmenovat Vatikán, Monako, Andorru nebo San Marino.

Je tedy pouze otázkou času, kdy se euro stane i naší hlavní měnou a od jakého okamžiku se budeme muset naučit přepočítávat všechny dosavadní ceny dle výše uvedeného kurzu.


Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *