Kastrace kočky je operativní zákrok, který trvale zamezí jakémukoliv rozmnožování tohoto domácího mazlíčka. Odstranění varlat u kocourů nebo úplná sterilizace u koček je realizována nejenom u městských tvorů, které žijí v bytě, ale také u těch vesnických jedinců, kde za normálních podmínek dochází k častému množení.

Kastrace může být prováděna u koček starších šesti měsíců, ideálně do jednoho roku.

Kastrace kocourů

Při tomto zákroku dochází k odříznutí varlat, respektive jejich vyjmutí. Kocourkovi tak nadále zůstává šourek, je však prázdný. S omezením rozmnožovacích schopností přichází i zdravotní klady, kdy se zvíře vyvaruje jakýmkoliv rakovinotvorným onemocněním.

Kastrace se pohybuje v závislosti na konkrétní klinice a případu od 300 Kč do 600 Kč. Rekonvalescence u kocourů je poměrně krátká a trvá zhruba několik dnů.

Kastrace koček

Z pohledu operativního je samozřejmě náročnější kastrace koček, díky níž je zamezeno jakékoliv říji a možnosti rozšiřovat kočičí rod. Nutno podotknout, že následné zaléčení může u kočky trvat v řádu týdnů. V obou případech je kastrace prováděna v celkové narkóze.

Cena kastrace kočky započíná na hranici 700 Kč až 900 Kč. Proces, který trvá přibližně několik desítek minut, v závislosti na případných komplikacích.

Výhody a nevýhody kastrace

Hlavním přínosem je bezpochyby omezení rozmnožovacích schopností. Dochází také k potlačení nejrůznějších kočičích pudů, jako je značkování teritoria. Mnohdy je zvíře i daleko klidnější.

Právě klid je však spojen s určitou leností, která se může projevit na celkové fyzické schránce kočky. Snižujete se úroveň metabolismu a je proto třeba řádným způsobem redukovat příjem stravy, jež odpovídá vynaložené fyzické aktivitě zvířete.

Jde ale o profesionální a běžný zákrok, který je spojen s minimem rizik.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *