Zdravotní průkaz, mnohdy také prezentovaný, jako potravinářský průkaz, je důležitým dokladem, kterým se musí pyšnit především pracovníci v potravinářských provozech. Tato povinnost není dobrovolná, nýbrž vyžadována samotným zákonem o ochraně veřejného zdraví, jehož číslo je 258/2000 Sb.

Pod zdravotní průkaz lze schovat poměrně značné množství nejrůznějších činností, kam patří i stravovací provozovny, holičství, pedikúry, kadeřnictví, regenerační služby nebo klasické uvádění potravin do běžného prodejního provozu. Všichni, kdo tyto činnosti realizují, musí vlastnit platný potravinářský průkaz.

Kdo vydává zdravotní průkaz?

Tím tíženým subjektem je praktický lékař, který zná dokonale váš zdravotní stav i z let minulých a u něhož se následně podrobíte aktuální prohlídce celého těla. Teprve na základě jeho zhodnocení, do kterého jsou zakomponovány především nejrůznější infekce, může dojít k vystavění potravinářského průkazu.

Doba platnosti je stanovena z rozhodnutí praktického lékaře, ať už je to doba určitá nebo neurčitá. Pokaždé musíte docházet na další pravidelné kontroly.

Cena zdravotního průkazu

Co se týče nákladů na vydání potravinářského průkazu, odvíjí se od vašeho obvodního lékaře. Finanční náklady započínají na hranici 300 Kč a výše.

Obdržený průkaz musíme nosit neustále při sobě, a to především z důvodu jakékoliv hygienické kontroly. Tím však vaše povinnosti dozajista nekončí.

Znalosti z vámi provozované činnosti

Zdravotní průkaz nemusí být tím jediným, co po vás hygiena při návštěvě provozovny bude vyžadovat. Jsou to také znalosti z této oblasti, respektive ochrany veřejného zdraví, které musíte být schopni kdykoliv vyjmenovat.

V opačném případě může dojít k pozastavení či celkovému odebrání potravinářského průkazu. K povinnostem patří i nutnost nahlásit jakékoliv zdravotní obtíže a to u kteréhokoliv člena v rodině.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *