Antikoncepce je poměrně obecným pojmem, který představuje ochranu proti nechtěnému otěhotnění. Zcela úmyslně píšeme „obecný“, protože uvedený výraz, to nemusí být jen klasické a známé pilulky pro dívky a ženy.
V následujících řádcích vás seznámíme hned s několika typy novodobé antikoncepce, které se odlišují nejenom ve svém použití, ale i ceně.
Bezplatná a levná antikoncepce
Pakliže nechcete za antikoncepci utratit ani korunu, vydejte se tou nejjednodušší cestou, kterou je přerušovaná soulož. Ta však nepatří mezi nejbezpečnější a možnost otěhotnění je zde značná.
Proto je lepší sáhnout minimálně do kategorie levnějších produktů, k nimž se řadí kondom nebo také prezervativ. Jeho pořizovací náklady jsou zhruba od 25 Kč za tři kusy.
Další z alternativ je nitroděložní tělísko, které se zavádí do pochvy za pomoci lékaře. Plastový předmět, který v ženském těle vydrží v průměru 4 roky a jenž zabraňuje jakémukoliv otěhotnění. Může mít ale i negativní vliv na pozdější těhotenství, proto není tak obvyklý. Cenový rozptyl je poměrně značný, od 1 000 Kč do 6 000 Kč.
Hormonální antikoncepce
Pravděpodobně nejvyužívanější variantou je hormonální antikoncepce, kterou ženy obdrží na základě vyšetření a konzultace s lékařem. Podoba této metody je ve formě pilulek, které jsou povětšinou prodávány v balení s výdrží zhruba na tři měsíce. Cena se liší v závislosti na konkrétním výrobci od 200 Kč do 400 Kč za balení.
V rámci tohoto typu antikoncepce se můžete setkat ještě s několika dalšími preparáty obdobného ražení.
- Speciální implantáty s výdrží kolem tří let – cena cca 5 000 Kč
- Pilulky po pohlavním styku, kde došlo k průniku spermií do pochvy ženy. Jednorázový proces, který stojí zhruba 500 Kč.
- Antikoncepce v podobě klasické náplasti, z níž se uvolňují látky do těla – cena od 800 Kč