Zná to pravděpodobně každý majitel kočky, která má umožněn volný pohyb venku. Jednou za čas se váš domácí mazlíček vrátí domů s velkým břichem a vás čekají pouze starosti s tím, jak co nejdříve rozdat narozená koťata. I proti těmto nešvarům lze však efektivním způsobem bojovat.

Je to antikoncepce pro kočky, která může nabývat hned několika podob.

  • Hormonální antikoncepce
  • Kastrace

Hormonální antikoncepce koček a kocourů

Prvním řešením je použití adekvátního přípravku, který potlačuje říji u koček. Využít lze hned několika hormonálních produktů, jež jsou aplikovány prostřednictvím injekční stříkačky. Nutno podotknout, že jejich užití je třeba provádět v době klidu, tedy když se kočka nemrouská, což může být obtížné. Při dlouhodobém užívání může dojít také ke vzniku nepříjemných zánětů. Tento lék stojí kolem 100 Kč, k čemuž je třeba připočíst ještě vyšetření u zvěrolékaře cca 200 Kč až 300 Kč.

Hormonální antikoncepci však mohou dostávat i kocouři, u nichž je často užíván ciproteron, který není primárně určen pro kočky. Snižuje ale typické kocouří pudy. Jeho cena je v řádu desetikorun.

Trvalá antikoncepce u koček

Další z možností antikoncepce je nevratné zamezení rozmnožovacích instinktů. Jde o chirurgický, respektive operativní zákrok, který musí provádět pouze zkušený veterinář. Kastrovat se dají jak kočky, tak kocouři.

Pokud jde o kocoury, cena za tento úkon se pohybuje v rozmezí od 300 Kč do 600 Kč. U koček jsou náklady o něco vyšší, od 700 Kč do 900 Kč. Provedete-li takovouto sterilizaci u kočky, máte jistotu, že nikdy domů nepřinese koťata. Zákrok je však třeba realizovat v odpovídajícím věku, který je kolem šestého, nejpozději dvanáctého měsíce.

Tato trvalá antikoncepce pro kočky a kocoury může zároveň odstraňovat riziko vzniku nejrůznějších onemocnění.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *