Dálniční známka je povinnou nálepkou, kterou musí být označeno motorové vozidlo pohybující se po vyznačených úsecích. V případě České republiky jsou to dálnice, jak již název tohoto „dokladu“ do značné míry vypovídá.

Zpoplatněné úseky, kterých je po ČR hned několik. Jde o stovky kilometrů dálnic, prostřednictvím nichž se poměrně rychle a pohodlně dostanete do všech koutů naší vlasti. Využijete-li rychlostních silnic s maximální rychlostí 130 km/hod., musíte za to samozřejmě řádně zaplatit.

Ceny dálničních známek

Náklady na tyto kupony se vztahují především na motorová vozidla do 3,5 tuny. Ta těžší již spadají do systému mýtného, které je dalším poplatkem, jenž je monitorován prostřednictvím mýtných bran.

Dálniční známka je pouze pro čtyřkolá vozidla, z čehož vyplývá, že motocykly jsou od této povinnosti oproštěni.

Roční, měsíční a desetidenní známka

Nyní vás seznámíme s cenami za jednotlivé známky v roce 2014.

  • Roční dálniční známka stojí 1 500 Kč
  • Měsíční dálniční známka stojí 440 Kč
  • Desetidenní dálniční známka stojí 310 Kč

Zvolíte-li roční kupon, máte záruku jeho platnosti v době trvání 14 měsíců, tedy od 1. 12. daného roku do 31. 1. následujícího roku. Známka je samozřejmě nepřenosná a je nutno ji viditelně přilepit na čelní sklo.

Měsíční známka platí pouze v časovém úseku, který je vyznačen na kuponu. To samé se týká i desetidenní varianty, do níž se započítávají všechny dny v roce, tedy včetně víkendů a svátků.

Kde si pořídit dálniční známky?

Dálniční kupony všech tří hodnot jsou v prodeji na nejrůznějších místech. Kromě poboček České pošty jsou to především benzínové stanice, hraniční přechody nebo trafikové obchody nacházející se poblíž dálničních sjezdů.

Známku je třeba po skončení její platnosti strhnout z čelního skla. Její absence na dálnici je řešena vysokými blokovými pokutami.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *