Plyn je pro mnoho domácností jednou z významných komoditních složek, které jsou využívány především pro vytápění nemovitosti, ohřev vody a v některých případech také k vaření. Plynná složka, jež je do našich objektů dopravována prostřednictvím všemožných dodavatelů a distributorů, kteří rozhodují o její výsledné ceně.

Reálná cena za m3 plynu

Díky pestrosti a různorodosti současného trhu se tyto hodnoty mohou lišit v řádu několika korun. Pakliže však srovnáme průměrné výsledky těch, jež topí i ohřívají vodu, vychází cena za kubík plynu asi na 17 Kč.

Údaj, s nímž si však většina obyvatel nedokáže moc dobře poradit. Je to způsobeno hlavně tím, že spousta společností dodávajících plyn uvádí na vyučováních kWh, což je v mnoha případech kvůli splnění nejrůznějších norem.

Jak se dopracovat k ceně za kWh?

Pokud vám nestačí pouhá cena za kubík zemního plynu, rádi vám poradíme, jak si jednoduše spočítat cenu za kWh. S ní můžete daleko snadněji porovnávat konkrétní ceníkové nabídky současných dodavatelů, k nimž lze v případě dlouhodobé nespokojenosti rychle přejít.

Pro převod existuje velice jednoduchá poučka, respektive vzorec.

  • 1 kubík (m3) plynu = 10,55 kWh

I díky tomuto prostému vzorci je zcela patrné, že průměrná cena za kWh je zhruba 1,6 Kč. Její velikost se samozřejmě mění jak v závislosti na konkrétním dodavateli, tak s přihlédnutím k celkové spotřebě. Čím více plynu odeberete, tím méně zaplatíte za kubík, potažmo kilowatthodinu.

Sledujte celkové výdaje za plyn

Zemní plyn patří díky svému objemu k poměrně výrazným položkám jakéhokoliv rodinného rozpočtu. Udělejte si proto rok co rok alespoň trochu času a srovnejte několik cenových nabídek najednou, abyste věděli, zda náhodou nemůžete ušetřit. Úspory se v tomto případě pohybují dokonce v řádu stokorun až tisíců.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *