STK, tak je označována technická prohlídka silničního vozidla, která je vyžadována samotným zákonem. Minimálně u automobilů, jež jsou přihlášeny v registru vozidel a mohou využívat silničních komunikací.

Technická prohlídka je v podstatě určitým stvrzením toho, že konkrétní vůz přes své stáří ještě může jezdit po silnicích, protože tomu napovídá jeho stav.

Odlišná platnost STK

STK samozřejmě není jednorázovou službou, kterou zaplatíte při nákupu vozidla. Na technickou kontrolu se musíte vydávat s maximální pravidelností, která je u osobních a nákladních vozů každé dva roky. Pouze v případě první kontroly jsou to čtyři roky.

Povinné STK se bezpochyby týká i nejrůznějších přívěsných vozíků, motocyklů a dalších vozidel. U nich je délka této technické prohlídky stanovena v závislosti na konkrétním typu od jednoho roku do čtyř let.

Na kolik vás vyjde STK?

Ceny se v minimálním měřítku liší v závislosti na pobočce dané firmy, kterou navštívíte. Pokud jde o motorová vozidla, počítat můžete zhruba s těmito výdaji.

  • Osobní automobily a nákladní vozy N1 – 700 Kč
  • Nákladní vozidla s označením NA, BUS – 1 100 Kč
  • Motocykly – 350 Kč
  • Traktory – 650 Kč

Jak již bylo zmíněno výše, pravidelná technická prohlídka se nevyhýbá ani přípojným vozidlům, u nichž jsou ceny následující.

  • Přípojné vozidlo O1, O2 – 350 Kč
  • Přípojné vozidlo O3, O4 – 650 Kč
  • Přípojné vozidlo za traktor – 400 Kč

Služby spojené s STK

Technická prohlídka silničního vozidla, to však není jen shora uvedené. V těchto prostorách vám může být obvykle prováděno i měření emisí, tachografy, nejrůznější VIN testy nebo částečné prohlídky jednotlivých konstrukčních prvků vozu, dle přání zákazníka.

V některých případech jde o povinné procesy, kterým se jednou za čas nevyhnete, jindy se jedná o dobrovolné služby, jež vám pomohou rozpoznat nedostatky na vašem vozidle.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *