Pohřeb je vždy nemilou rodinnou záležitostí, především kvůli odchodu blízkého člověka. Se samotným procesem jsou však spojeny i určité finanční výdaje, které se mohou v závislosti na pompéznosti konkrétní akce vyšplhat na hranici několika desítek tisíc korun.

Přesné stanovení ceny pohřbu je velice individuální záležitostí a může započínat na sumě 20 000 Kč a končit v cifrách kolem 100 000 Kč. Přesto se vám pokusíme předložit několik nezbytných položek pohřebního konání, které mohou ovlivňovat výši ceny.

Cena rakve prozradí mnohé

K jedné z největších rozpočtových položek patří bezpochyby volba konkrétní rakve. V této oblasti se vám nabízí hned několik možností.

  • Obyčejná rakev bez obřadu – cena od 2 000 Kč výše
  • Obřadní rakev – cena od 4 000 Kč výše
  • Vyřezávaná rakev – cena od 60 000 Kč výše

Péče o zemřelého

Připravit se samozřejmě musíte také na výdaje, které souvisí s manipulací s tělem mrtvého. Chlazení těla se pohybuje kolem 1 500 Kč, oblečení stojí cca 500 Kč. Případné zpopelnění vyjde na 3 000 Kč.

Počítat je však nutné i s řádnou dopravou pohřebního vozu, který si účtuje tak 25 Kč na kilometr, včetně čekací lhůty ve výši asi 400 Kč za hodinu.

Přidružené činnosti pohřební akce

V první řadě se připravte na pozvání všech známých, které je prováděno prostřednictvím parte, jež stojí zhruba od 15 Kč za kus a výše. Chybět by určitě neměla ani živá hudba, s níž vyprovodíte na poslední cestu svého rodinného člena. Výdaje na ní jsou cca 4 000 Kč.

Nakonec jsou to hlavně květiny, jimiž uctíte památku zesnulého. Živé věnce se pohybují kolem 1 500 Kč za kus, ty umělé stojí o polovinu méně. Zapomínat byste však neměli ani na kytice, které přinesete k rakvi. U nich se stanovuje cena v závislosti na velikosti a objemu, tedy od 300 Kč do 700 Kč.

Výše uvedené je minimem úkonů, které jsou zapotřebí při realizaci pohřbu.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *