Cestovní pas je dokumentem, který je vydávám konkrétním státem, v našem případě Českou republikou. Jak již samotný název této listiny do značné míry napovídá, jde o prvek nutný k cestování do jiné země, a to především do těch, které nejsou součástí Evropské unie.

Mnohdy bývá kromě cestovního pasu vyžadováno také cestovní vízum, za které je třeba platit zvlášť.

Při návštěvě konkrétní destinace je do hlavně cestovní pas, do něhož dostanete razítko daného státu, popřípadě dalších, kterými během cesty projíždíte.

Podmínky získání cestovního pasu

Cestovní pas mohou získat pouze osoby starší 15 let, které navíc potřebují souhlas svého zákonného zástupce. U osob starších 18 let nejsou žádné podmínky získání.

Klasické vydání cestovního pasu a jeho cena

Rozhodnete-li si zažádat o cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, musíte počítat s tím, že běžná čekací lhůta na tento dokument je 30 dnů. U osob mladších 15 let je doba jeho platnosti pouze 5 let. Osoby starší získají dvojnásobnou platnost, tedy 10 let. Po vypršení této lhůty je třeba pas znovu obnovit.

Cena tohoto typu cestovního pasu je 600 Kč.

Zrychlené vydání cestovního pasu a jeho cena

Pakliže na dovolenou skutečně spěcháte a opomněli jste na platnost svého propadlého pasu, můžete požádat o cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Tento dokument vám bude vydán již do 15 dnů, počítat však musíte s jeho omezenou platností na dobu pouhých 6 měsíců.

Rychlé řešení si žádá i vyšší náklady, proto počítejte s cenou 1 500 Kč.

Kde žádat o cestovní pas?

Potřebujete-li nový cestovní pas, vždy se obracejte na konkrétní městský úřad, pod který svým trvalým bydlištěm spadáte. Právě tam vám budou sděleny informace, zda do dané země pas potřebujete či nikoliv.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *