Známka na dopis je ve své podstatě platebním prostředkem. Nalepovacím prvkem, který má určitou nominální hodnotu a plní tedy úlohu peněžního poplatku. Známka je nepostradatelná věc na klasické pohlednici nebo obálce, pakliže ji chcete odeslat jako obyčejné psaní, tedy bez jakéhokoliv potvrzení.

V rámci obyčejného dopisu nemusíte vyplňovat žádný dodací lístek, nemá však záruku, že se pohlednice či obálce cestou někde nezatoulá, nezdrží či neztratí.

Tři typy klasických známek

Známky můžete zakoupit nejenom na poště, ale i v libovolné trafice nebo podobném obchodě s tímto specifickým sortimentem. Z hlediska pořizovacích nákladů rozlišujeme tři hodnoty poštovních známek.

  • Poštovní známka A – cena 13 Kč
  • Poštovní známka E – cena 25 Kč
  • Poštovní známka Z – cena 30 Kč

Vždy jde o známky, které jsou určeny pouze pro standardní dopis do hmotnosti 50 g. Cenové rozpětí je stanoveno kvůli zemi, do které je pohlednice odesílána. Známka A má platnost pouze v rámci České republiky. Známka E v případě zemí spadajících do Evropské unie. Pakliže zasíláte psaní mnohem dál, je třeba využít známku Z.

Jestliže dopis polepíte známkou s vyšší hodnotou, než je třeba, přebytečné finance vám nejsou vráceny.

Jak objemný může být standardní dopis?

Pro využití klasické poštovní známky se jenom velice stěží odhaduje, kolik zalepená obálka má gramů, aby ještě vyhovovala patřičným kritériím poštovních služeb. Využíváte-li klasické obálky typu C5, C5/6 nebo DL existuje dosti jednoduchá poučka. Je to přesně osm listů papíru A4. Použijete-li obálku C6, můžete do ní vložit ještě o jeden papír navíc.

Známky samozřejmě neslouží pouze k výše uvedenému, tedy k placení za poštovní služby. V mnohých případech se stávají také sběratelskou záležitostí, kdy s přibývajícím stářím narůstá jejich hodnota.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *