Elektřina je nezbytnou komoditou každé domácnosti. Nejde pouze o jednu z variant, jak si vytopit domácí či komerční prostory. Elektrická energie je také prostředkem, jak si posvítit a cestou, jak využívat nejrůznější elektrospotřebiče.

Základní jednotkou elektrické energie je kWh, s níž se můžete setkat na svém pravidelném ročním vyúčtování. Údaj, jehož hodnota na elektroměru běžné domácnosti neustále narůstá a může děsit spoustu lidí.

Průměrná cena kWh

Na trhu je přemíra všemožných distributorů, respektive dodavatelů elektřiny, jejichž ceny se různí. Pro někoho tak může být uváděná suma malou položkou, pro jiného zase zbytečně velkou. Nutno však podotknout, že průměrné náklady na 1 kWh jsou 4,89 Kč v rámci celé České republiky.

Tento výdaj lze samozřejmě efektivním způsobem regulovat a to prostřednictvím změny dodavatele elektřiny, která je v případě mnohých společností naprosto bezplatná.

Roční náklady na provoz domácnosti

Celoroční výdaje za elektřinu se bezpochyby různí, potažmo výsledná spotřeba kWh. Velké rozdíly jsou totiž mezi nízkoenergetickými objekty a postaršími domy bez izolace. Své udělá bezpochyby i to, zda elektřinou topíte či nikoliv.

Pro běžnou sazbu D02d lze však stanovit roční spotřebu kolem 2 800 kWh, což představuje náklady zhruba 13 692 Kč.

Jaké spotřebiče jsou nejnákladnější?

Každého pravděpodobně zajímavá, který domácí spotřebič se postará o tak vysoký odběr? Odpověď je velice jednoduchá. Ve většině případů je to postarší model lednice s vyšší spotřebou.  Dále jsou to staré několikawattové žárovky a jiné elektrické produkty.

Chcete-li tyto neblahé výdaje minimalizovat, vydejte se obměnou úsporných elektrospotřebičů, včetně praktického LED osvětlení. Sami během ročního provozu poznáte, že celková cena za elektřinu může být daleko nižší.

 


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *