Odhad nemovitosti je často poptávanou službou, která může mít spoustu možností využití. Z pohledu znaleckého odhadu rozlišujeme dva typy, jež se ve finále mohou rozporovat i svojí výslednou cenovou hodnotou. Oba dva totiž zohledňují zcela jiné faktory, a proto mají i odlišné upotřebení.

  • Úřední odhad
  • Tržní odhad

Kolik stojí úřední odhad nemovitosti

První z variant je soudní odhad, který je realizován soudním znalcem. Ten se při výpočtu hodnoty nemovitosti zaměřuje především na faktory popisované v zákonně. Informace čerpá také ze stavebních tabulek, tedy i z technického provedení jednotlivých prvků.

Náklady na zpracování úředního odhadu započínají na hranici 2 000 Kč, která se týká hlavně samostatných pozemků. Pakliže jde o bytovou jednotku nebo rodinný dům, šplhají se částky k sumě 5 000 Kč až 6 000 Kč.

Využití úředního odhadu

Dokument, který se stane vaší pravou rukou při žádosti o hypotéku nebo jiný finanční produkt. Používán je také při vkladu nemovitosti do účetnictví nebo při výpočtu daně z převodu nemovitosti. Má povětšinou větší hodnotu, než odhad tržní.

Kolik stojí tržní odhad nemovitosti

Ten je mnohem obvyklejší a realizuje ho koncesovaný odhadce. Při svém výpočtu hodnoty nemovitosti přistupuje nejenom k samotnému objektu, ale i k dalším faktorům, jako je okolí, trh a podobné záležitosti.

Cena za tržní odhad nemovitosti se vypočítává na základě rozsahu, částky se však obvykle pohybují níže, než u úředního odhadu a začínají na sumě kolem 2 000 Kč.

Využití tržního odhadu

Často se tržní odhad provádí hlavně při dědickém řízení, ale také v rámci zjištění skutečné tržní hodnoty nemovitosti, kterou se kupříkladu snažíte prodat nebo koupit. Nižší odhadnutá cena je v tomto případě daleko příjemnějším měřítkem a přináší poměrně široké možnosti smlouvání.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *