Pojem stavební povolení je znám především novodobým stavebníkům, respektive lidem, kteří se pustí do výstavby vlastního rodinného obydlí nebo realizují náročnější rekonstrukci. Ať tak či onak, jde o důležitý souhlas stavebního úřadu, bez něhož výše uvedené činnosti v podstatě nesmíte provádět.

Stavební povolení je tím nákladnějším administračním procesem, kterému však konkuruje stavební ohlášení, jež je taktéž zpoplatněno. Pojďme si ale oba případy představit trochu podrobněji, včetně platných cen na rok 2014.

Stavební ohlášení

Zde jde o podstatně jednodušší proces, minimálně z hlediska úřední byrokracie. Pouhé ohlášení vám bude stačit v případě, že si budujete objekt, jehož zastavěná plocha nepřesahuje 150 m2. Stejně tak i nejrůznější přístavby jsou charakteru lehkého, tedy nenarušují hlavní konstrukční prvky. Stavební ohlášení je nutné také pro opěrné zdi do výšky jednoho metru.

Cena za stavební ohlášení

Náklady na stavební ohlášení, respektive územní rozhodnutí jsou stanoveny zákonem a pro rok 2014 se platí ve výši 1 000 Kč.

Stavební povolení

Stavební povolení je daleko komplikovanější a může být doprovázeno řadou dalších úředních procesů, jež vaše stavění pouze protahují.

Z logického hlediska vyplývá, že stavební povolení potřebujete v okamžiku, kdy stavíte dům se zastavěnou plochou větší, než 150 m2. Popřípadě se pouštíte do náročné rekonstrukce objektu, v rámci níž budete zasahovat do nosných příček, což může ovlivnit celou statiku budovy. Pro schválení je zapotřebí patřičná projektová dokumentace, stejně, jako u stavebního ohlášení.

Cena za stavební povolení

Pokud vaše stavební činnost vyžaduje jakékoliv stavební povolení, připravte si částku v hodnotě 5 000 Kč, která je platná pro rok 2014 a zatím to vypadá, že i v následujících měsících stále neměnná.

 


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *