Studny byly a jsou povětšinou nedílnou součástí mnohých postarších objektů nebo vesnických stavení. Pokud jsou funkční a v pořádku, mají tito lidé štěstí a mohou čerpanou vodu využívat minimálně, jako užitkovou.

Pakliže se dnes rozhodnete vybudovat si studnu na vlastním pozemku, nemusí to být vůbec snadná záležitost. V první řadě je nutné povolení a souhlas vodoprávního řízení vodohospodářů a stavebního úřadu. Za druhé je to poměrně výrazná a odrazující cena.

Jaké studny jsou prováděny?

Z konstrukčního hlediska se rozlišují dva typy studen.

  • Studna kopaná
  • Vrt

V prvním případě jde o studnu, u níž je předpoklad výraznějšího odběru vody. Pakliže se jedná o menší rodinný domek, je naprosto dostačující vrt, ať už pro vodu užitkovou, tak pitnou.

Finanční náklady na studnu

Počítat musíte s tím, že vrt vám zrealizuje pouze profesionální firma s kvalitní a moderní technikou. Nežli však dojde k prvopočátečnímu vrtu, je třeba vodu nalézt. To je uskutečněno na přispění proutkařů nebo zkušených hydrologů, jejichž provozní náklady jsou kolem 4 000 Kč.

Teprve poté se můžete pustit do vrtání, u něhož počítejte s cenou od 1 000 Kč do 3 000 Kč, v závislosti na zemním podkladu. Nežli se dopracujete k dostatečně silnému vrtu, může se stát, že se stroj prokope do hloubky kolem dvaceti nebo třiceti metrů, díky čemuž rychle a snadno spočítáte celkové náklady.

Využívání vrtu v domácím prostředí

Pokud se rozhodnete, že chcete vodu z vrtu napojit do svého domovního řádu, je třeba provést patřičné laboratorní testy, které stojí asi 4 000 Kč. Nezbytné jsou však i čerpací zkoušky pro správnou funkčnost a dostatek vody, v rámci nichž si připočtěte náklady zhruba 3 000 Kč.

Pokud vám tento model bude plně vyhovovat, připravte se na pravidelné jednoroční provádění chemických testů v hodnotě kolem 1 500 Kč.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *